Vopsea de tei »Prețuri și factori de preț

Factorii de preț pentru vopselele de var gata preparate

Desigur, puteți face vopsea de tei (19,82 € pe Amazon *) chiar dumneavoastră, exact în trecut, care apoi costă doar câțiva euro. În mod normal, acest lucru are ca rezultat varul simplu, care nu se dovedește a fi deosebit de rezistent la abraziune și care conține murdărie.

Înmuierea și îmbogățirea vopselei de var până la var de înaltă calitate se dovedește a fi destul de complicată pentru profan. Deci, dacă nu doriți să pictați o vânătoare veche sau ceva similar, este recomandabil să cumpărați o vopsea de înaltă calitate, bine pregătită.

Prețurile variază foarte mult în funcție de producător și de ingrediente, varul simplu, plictisitor mat, disponibil este disponibil la mai puțin de 2 EUR pe litru. Alte produse costă până la 16 EUR pe litru, aceștia sunt factorii de cost:

  • Tipul și întinderea pretratamentului
  • Durata procesului de înmuiere
  • Gradul de curățenie
  • Aditivi pentru liant
  • Adăugarea de alb de titan (alb mai strălucitor)
  • Adăugarea altor pigmenți pentru nuanțarea colorată
  • Rezistența la intemperii
  • Rezistenta la abraziune
  • Imaginea marcii

Vopseaua de var costă mai mult decât vopseaua în emulsie?

Vopselele de var au o gamă mai largă de preț decât vopselele convenționale cu emulsie - ambele au produse deosebit de scumpe și deosebit de ieftine. Prețul mediu pentru vopseaua de var este de aproximativ 60 EUR pe găleată de 10 litri.

Vopseaua în emulsie costă în medie aproximativ 35 EUR pe găleată de 10 litri și, prin urmare, este mai ieftină în ceea ce privește statica. Cu toate acestea, cu o vopsea de var care costă 35 EUR, cu siguranță o puteți accesa în funcție de cerințele dumneavoastră.

Deci nu trebuie să plătiți mai mult pentru vopseaua de tei decât pentru vopseaua emulsivă. Vă rugăm să rețineți că vopseaua tradițională utilizată de strămoșii noștri are un randament ridicat și, atunci când este aplicată cu o perie de tavan, acoperă mai mulți metri pătrați decât vopselele moderne.

Exemplu de preț pentru o vopsea de tei

Un proprietar de casă își vopsea fațada de două ori cu o vopsea de var de înaltă calitate, prețul pe litru este de 6 EUR. Pereții au o suprafață totală de 60 de metri pătrați.

Prezentare generală a costurilor
1. Primul strat cu 0,3 l / mp 108 EUR
2. Al doilea strat cu 0,2 l / m² 72 EUR
total 180 EUR

Calitatea culorii versus cost

Dacă aveți un buget financiar limitat, căutați un compromis util între costuri și calitatea culorii: obțineți sfaturi detaliate pentru a găsi o culoare care să reziste cât mai mult posibil și care să reziste la abraziune.

Sfaturi și trucuri

Amintiți-vă că vopseaua de var este vopsită cu pensula! La rulare, există în mare parte abordări clar vizibile.

Articole interesante...